TOROLA Basket Team Příbor

oficiální stránky basketbalového družstva

Aktuality

Zhodnocení sezóny 2018/2019

Sezóna 2018/2019, v níž kluci ročníku narození 2005, 2006 a 2007 hráli v podstatě tři soutěže, byla velice náročná a určitě méně úspěšná než sezóny předcházející. Pojďme ale postupně. 

 

V oblastním přeboru jsme nejdříve v základní skupině skončili na druhém místě, abychom v nadstavbové části a ve finálové skupině druhou příčku udrželi a stali se tak druhým nejlepším týmem v této kategorii na severní Moravě. O účasti na Národním finále však nerozhoduje umístění v této soutěži, ale umístění v kvalifikaci na tento závěrečný celorepublikový turnaj. Tohle byla pro náš tým zcela jiná soutěž, kterou na rozdíl od našich soupeřů hrajeme ve stejném složení. Snad s výjimkou Opavy jsou do této soutěže přihlášeny v podstatě výběry z kraje, což náš tým z malého města v úspěšných výsledcích dost limituje. V kvalifikaci jsme nehráli výsledkově žádné „propadáky“, ale někdy i vlivem nemocí či zranění jsme na soupeře prostě neměli. Kvalifikaci jsme zakončili na čtvrtém místě, s možností účastí na Festivalu minibasketbalu v Litomyšli, kterou jsme využili. Jako doplňkovou soutěž pro ročník 2006, ale především jako hlavní soutěž pro kluky ročníku narození 2005 jsme letos poprvé ochutnali žákovskou ligu U14. V její podzimní části nám herně výrazně a ochotně pomohli Vojta Kubečka, Lukáš Michna a Honza Hanzlík, kteří jinak hrají a trénují se starší tréninkovou skupinou Mirka Slováka. S těmito kluky v sestavě jsme skončili čtvrtí v základní sedmičlenné skupině, kdy jsme si na svůj účet připsali například i velice cenné domácí vítězství nad hodně silným týmem BK Snakes Ostrava. V lednu tyto posily přestoupily do právě zmiňovaného ostravského týmu, aby v příští sezóně mohli hrát žákovskou ligu, případně extraligu U15. Zbytek sezóny (nadstavbovou část) jsme museli odehrát s velice mladým, v podstatě o rok mladším týmem, než všichni naši soupeři. Zde už se nám tolik nedařilo, vybojovali jsme pouze tři výhry proti devíti porážkám a v tabulce nám tak patřilo šesté místo ze sedmi týmů. Žákovská liga byla obrovskou školou a věříme i příslibem do příští sezóny. V květnu nás čekal již zmiňovaný Festival minižáku U13 v Litomyšli. Postup ze skupiny, kde nás čekal Písek a Plzeň, jsme považovali skoro za povinnost. Po snadné výhře nad Pískem 74:34 jsme svedli boj o první místo ve skupině proti Plzni. Bohužel jsme prohráli v poměru 57:68 a ve čtvrtfinále nás čekal nejlepší tým skupiny D – Sokol Pražský. Čtvrtfinálový zápas se vždy právem nazývá zápasem pravdy a je tím zápasem, který mnohdy rozhoduje o úspěšné či neúspěšné sezóně. My jsme bohužel tento zápas nezvládli, prohráli jsme 44:69 a museli jsme tak bojovat ve skupině o 5.– 8.místo. V ní jsme nejdříve porazili pražskou Spartu 73:50, abychom nakonec obsadili konečné šesté místo po nešťastné porážce o jediný bod (54:53) v posledním utkání proti domácí Litomyšli. Za zmínku stojí fakt, že jsme v průběhu turnaje narazili na oba finalisty a los turnaje nám tak letos příliš nakloněný nebyl. Navíc s pozdějším vítězem turnajem Plzní jsme hráli nejpřijatelnější výsledek ze všech soupeřů (-11). Nutno říct, že většina týmů do své hry již zařazovala prvky žákovského basketbalu, které jim zjednodušují a usnadňují skórování. Výsledkově si tím samozřejmě pomůžou, ale pro budoucnost každého z hráčů je tato taktika krátkozraká. Mě velice těší fakt, že pokud nevítězíme, tak dokážeme hrát vyrovnané partie s týmy z daleko větších měst než je Příbor a z daleko větší hráčskou základnou, než jakou má náš klub. Po prohraném čtvrtfinále proto nemůžu nazvat letošní sezónu za neúspěšnou. Opustili jsme sice výsluní, na které byli hráči i naši skvělí fanoušci zvyklí, ale nutno říct, že se to dalo očekávat, obzvlášť pokud již v této věkové kategorii většina „velkých“ týmů napříč celou republikou loví individuality v menších klubech a vytváří tak jakési krajské výběry. Vzhledem k tomu, že v Příboře nemáme kategorii U12, tři naši hráči (2007) Kryštof Masopust, Ondřej Skupeň a Vilém Gabzdyl, hráli od začátku sezóny „svou“ kategorii v ostravském týmu BK Snakes Ostrava, s nímž se na Národním finále U12 v Děčíně umístili na druhém místě a zanechali tak na severu Čech významnou příborskou stopu.  Máme před sebou sezónu novou, ve které budeme hrát žákovskou ligu U14 a nadregionální soutěž U15. Věřím, že se přes letní přípravu a tradiční basketbalové letní soustředění na sezónu 2019/2020, připravíme a prapor BK Příbor bude i díky našemu týmu vlát opět hodně vysoko.                  

© Created by TOROLA electronic, spol. s r.o.

Stránky spravuje Studio propagace a marketingu TOROLA electronic